Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı

Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Gümüşhacıköy Sağlık Gurup Başkanı  Dr.Bayram Akgül açıklama yaptı.

Akgül Açıklamasında;Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra dördüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde dokuzuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri, ‘serviks ’ denilen rahim ağzında gelişen   Human Papilloma Virüsü’nün sebep olduğu önlenebilir bir kanser türüdür.

Rahim ağzı kanseri erken dönemde hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak, vajinal kanamalar, vajende doluluk veya kitle hissi, vajinal akıntılar ve ağrılı cinsel ilişki sık görülen belirtiler arasında yer alıyor

Tarama ve erken teşhis ile tedavisi %100  mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır.Tarama amacıyla HPV/PAP Smear testi kullanılmaktadır. ve Pap smear testi son derece basit ve ağrısız işlemler olup testler aynı anda yapılmaktadır.

 Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür.Bu nedenle Sağlık Bakanlığımız rahim ağzı kanserini tarama proğramı kapsamına almış olup 30-65 yaş grubu kadınlar  taramalarını Toplum Sağlığı Merkezine veAile Sağlığı Merkezine başvurarak ücretsiz ve randevusuz olarak yaptırabilirler.

Rahim ağzı kanserinden korunmak amacıyla Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir