Milli Güreşçi KAPLAN Anıldı

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Milli Güreşçi Hamit Kaplan, Hamamözü ilçesindeki mezarı başında anıldı.

Çorum’da 5 Ocak 1976’da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Hamit Kaplan için kabri başında anma programı düzenlendi.

Gerçekleşen anma programında ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Daha sonra Din Görevlileri Kur’an-ı Kerim okudu. İlçe Müftü Vekili Adem Ayrancı Hamit Kaplan Üstadının güreş müsabakalarında gösterdiği başarıları devlet adamlarımıza, siyaset adamlarımıza, askerimize, polisimize, işadamımıza, sanayicimize, memleketimizin her kademesindeki insanlarımıza kendi alanlarında tarih yazmayı başarılar elde etmeyi nasip eyle yarabbi diyerek dua yapıldı.

Hamamözü Belediye Başkanı Bahattin Destebaş yaptığı konuşmada; 43 yıl önce elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden merhum şampiyonu anıyoruz. Hamit Kaplan yıllarca güreş meydanlarında esip gürleyen defalarca dünya, olimpiyat, Avrupa ve Balkan şampiyonlukları kazanarak İlçemizin ve Ülkemizin Medarı iftiharı olmuş bir sporcumuz onun Hocası Adil Candemir’i ve İsmil Topçam’ı ve bu güne kadar Bayrağımızı gönlere çektiren ebediyete intikal etmiş sporcularımızı rahmet ve minnetle anıyorum dedi.

AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez; “Eski Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Hamit Kaplan’ın  vefatının 43. yıl dönümünde memleketi olan  Hamamözü’müzde anma programında burada sizlerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Güreş deyince akla gelen millet Türk Milletidir. Güreşte başarılar denince, milletimizin medar-ı iftiharı olmuş çok önemli şahsiyetler vardır. Bu mümtaz şahsiyetlerden birisi de merhum Hamit Kaplan’dır Kendisini rahmetle, saygıyla anıyoruz” dedi

Amasya Vali Yardımcısı Ferhat Burakgazi, burada yaptığı konuşmada, Hamit Kaplan’ı ölümünün 43. yıl dönümünde rahmet ve saygıyla andıklarını dile getirdi.

Hamamözü deyince, Kaplıcaları ve ata sporumuz olan güreşin en iyi pehlivanlarının yetiştiği şirin bir ilçe akla geldiğini belirten Burakgazi şöyle konuştu,

“İlçemizin havasından, suyundan ve bu toprakların hamurundan Hamit Kaplan gibi çok büyük şampiyonlar çıkmış ve halen bu potansiyele sahip minik güreşçiler büyüklerinin izinden çalışmalarına devam ediyor. İşte Hamit Kaplan kazandığı başarılarla, güreşe olan sevginin, tutkunun temsilcisi olarak gelecek nesile rol model olmuştur. Sayısız Türkiye, Balkan, Avrupa, Dünya Şampiyonluklarına Olimpiyat Şampiyonluğu da eklemiş, katıldığı tüm turnuvalarda başarı elde ederek ilçemizin, ilimizin ve ülkemizin ismini dünyaya duyurmuş ve bizleri gururlandırmıştır” dedi.

Burakgazi, “Bizlerde Elim bir trafik kazası sonucu genç yaşta aramızdan ayrılan merhum şampiyonu her yıl 5 Ocak’ta özlemle ve minnetle yad ediyoruz. Kendisine olan bu vefa borcunu, ona olan sevgiyi ilçemizde adına taşıyan mahalle ile,  doğduğu evin müze haline dönüştürülmesiyle, ilimizde ve ilçemizde ki spor salonu ile, Hamit Kaplan Orta Okulu ile, her yıl ilçemizde düzenlenen ve adını taşıyan bölgenin en büyük Karakucak güreşleri ile yaşatmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu

Programa, Hamit Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan ve yakınlarının yanı sıra Hamamözü Kaymakam Vekili Gümüşhacıköy Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, İlçe Belediye Başkanı Bahattin Destebaş, İlçe Müftü V. Adem Ayrancı, Ziraat Odası Başkanı Muharrem Özkoparan, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri, sporcular, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir