Kusma ve İshal Vakalarında Sayı Arttı

İlçemizde yüzlerce vatandaş, ” ishal, mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleri ile hastaneye akın etti.

İlçemizde geçen haftadan bu yana bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurular yaşanmış, başvuruların artması üzerine içme suyundan numune alınarak incelemeye gönderilmişti.

 Kurban Bayramı sonu itibariyle ishal ve karın ağrısı şikâyetiyle Gümüşhacıköy Devlet Hastanesi’ne yapılan başvurularda gözle görülür bir artış olduğunun doğru olduğunu dile getiren yetkililer, bu artışın “salgın” düzeyinde olmadığını ifade etti. Artışın su kaynaklı olabileceğini düşünüp içme suyundan alınan numuneleri incelediklerini belirten yetkililer, içme suyunun gerekli standartları taşıdığını, herhangi bir salgın unsuruna rastlamadıklarını ifade etti. Gerekli tedbirlerin alındığını vurgulayan yetkililer, “Gümüşhacıköy ilçesiyle ilgili bayram tatili süresince ishal vakalarında bir miktar artış olduğu tespit edildi. Burada toplum sağlığı merkezimiz ve hastane yetkililerimiz gerekli tedbirleri aldı, gerekli araştırma ve incelemeleri yaptılar. Vakaların lokalizasyonu, sularla ilgili araştırma yapıldı. Sulardan alınan numuneler kimyasal ve bakterolojik olarak analizleri gerçekleştirildi. Suların standartlara uygun olduğu tespit edildi” ifadelerini kullandı. Başvuru sayısının Kurban Bayramı öncesi ve Bayram tatilinde arttığını, belirten yetkililer, “Gümüşhacıköy’de bayram tatili süresince gerçekleşmiş bir olaydır.

Yetkililer hasta sayılarının kaç olduğuna yönelik soruyu ise net bir cevap vermekten kaçınarak şöyle dedi: “Biz prensip olarak hastalıklarla ilgili sayı telaffuz etmiyoruz. Olayı sayı olarak değerlendirdiğinizde farklı bir boyuta taşınıyor. Sayı ifade etmek vatandaş içerisinde gereksiz paniğe ve endişeye neden olabiliyor. Bu, Gümüşhacıköy’e Bayram izni için dışarıdan gelen nüfusunu dikkate aldığımızda çok da büyük bir rakam değil. Bir artış olduğu doğru, ancak buna bir salgın denemez. Salgın olduğu yönünde de çok net bir delil yok. Çünkü sularla ilgili yapılan tetkikler, hastalardan alınan kanlarda da farklı yapılanmalar söz konusu değil. Muhtemelen viral kaynaklı ve mevsimsel bir atak olduğunu düşünüyoruz dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir