Kur’an Bülbülleri Yetişiyor

İlçemiz Müftülüğüne bağlı Gümüş Haliliye Medresesi Erkek Kur’an Kursunda Kur’an bülbülleri yetiştiriyor.

31 Ekim 2014 yılında resmi  açılışı gerçekleştirilen ve bugün 60 öğrencinin eğitim gördüğü Kur’an Kursu’nda eğitim faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Kur’an Kursu Öğrencileriyle aynı sofrayı paylaşmak manevi atmosferini yaşamak isteyen vatandaşlar öğrencilerle birlikte iftar açıp dua ediyorlar.

Gümüş Haliliye Medresesi Erkek Kur’an Kursunun yapılmasında emeği geçenlere teşekkür eden İlçemiz Müftüsü Adem Ayrancı, Kursumuzda şu anda bulunan bir birinden kıymetli hocalarımız dayanışma içerisinde karşılıklı anlayış içerisinde uyumlu bir şekilde çalışıyorlar, bir başarı yakaladık tabi her türlü emek var, burada Gümüşhacıköylü vatandaşlarımızın çevre ilçelerimizde yaşayan hemşerilerimizin emeği var, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“Hafızlık, ülkemizin de içinde bulunduğu kutlu İslam coğrafyasında daima önemsenmiş, hafızlara her zaman büyük bir kıymet verilmiştir. Efendimizin ‘Ümmetimin en şereflileri Kur’an’ı ezberleyenlerdir’ hadisinin müjdesine mazhar olmak, başlı başına hafızlığın mükafatıdır. Bu söze muhatap olmak için hafız olunur.

Güzel bir manevi atmosfer var burada  başlatılan başarıyı ileriye götürmek için çaba sarf ediyoruz, böyle yerler ilçenin manevi sigortasıdır, Allah Milletimizin kalbinden Kur’an sevgisini eksik etmesin inşallah” dedi.

Haliliye Medresesi Erkek Kuran Kursunda hafızlık geleneğinin nesilden nesile aktarılmasında önemli görevler üstlendiğini belirten Kuran Kursu öğreticisi Hicabi Ayrancı; Ramazan ayında yapılan faaliyetlerden bahsetti.

Ayrancı yaptığı konuşmada; Kursiyerlerimiz çocuklarımız öncelikle Gümüşhacıköy’de bulunan  Melek Camimizde hatimle namaz kıldırmaktalar, ayrıca  Merkez Camilerimizden  Sokullu Mehmetpaşa, Cumara Camiinde   mukabele okumaktalar, ayriyeten Gümüş beldesi Yörgüç Rüstem Paşa Camii, Maden Camiinde mukabele okumaktalar, Allah hepsinden razı olsun,  Allah kabul etsin, Ayriyeten Gümüşte bulunan 6 Camimizde de  çocuklarımız hem Mukabele, hem de Yatsı Namazlarında Müezzinlik ve İmamet yapmaktalar, Allah hepsinden razı olsun, Allah Devletimize, Milletimize zeval vermesin.

Kursumuzda yaklaşık 60 öğrencimize 5 tane hocamız, 4 tane yardımcı personel olmak üzere 9 kişiyle hizmet vermekteyiz.

Diyanet İşleri Başkanlığımızın açmış olduğu  icazet imtihanında Ocak ayında 5 tane icazet verdik,  Allah nasip ederse  Haziran ayında 6 hafızımız daha var, toplamda  Ocak, Haziran arası 11 tane icazet vermiş olacağız inşallah.

Öğrencide sıkıntılarının olmadığını söyleyen Ayrancı;  “Allah Devletimize, Milletimize zeval vermesin arkadaşlarımızın, insanlarımızın, Gümüşhacıköy’ün, Gümüş’ün, Merzifon’un çevre İl ve İlçelerdeki vatandaşlarımızın kursumuza karşı Garip Hazretleri Efendimize karşı bir teveccühleri var, Allah hepsinden razı olsun, tabi bu Kur’an-ı Kerim okunacak, Allahü Teâlâ,  Kur’an-ı Keriminde buyuruyor ki Kur’an-ı Kerimi  ben indirdim kıyamete kadar ben koruyacağım, dolayısıyla buna vesile olabilmek önemli, bizler vesile olabiliyorsak en büyük bahtiyarlık bize ait, buna tabi kimisi ilmi ile, kimisi manevi, kimisi duasıyla buna vesile oluyor, hem duasıyla, hem maneviyatla, hem ilmiyle, hem talebeliğiyle buna vesile olan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun, yani eğer sen ben vesile olmazsak muhakkak biri vesile olacaktır buna çünkü Allahü Teâlâ’nın Kur’an-ı Keriminde ayeti  kerimesi var bunun hakkında Allah bize burada görev yapmayı nasip etmiş, ne kadar şükretsek az, Allah vesile olan kullarından eylesin, bu Kur’an hizmeti Resûlullâh (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ne buyuruyor, sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğretendir buna vesile oluyorsak ne mutlu bize” dedi.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir