Kırtasiyeciler Zor Durumda

Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında öğrencilerin eğitimlerine uzaktan devam etmesi, kırtasiye sektörünü olumsuz etkiledi.

Her yıl okulların açılış sezonunda dolup taşan kırtasiyelerde bu yıl yoğunluk yaşanmadığı görüldü. 

Her yıl bu dönemi iple çeken kırtasiyelerde iş yoğunluğu yüzde 70 azaldı. Yeni eğitim yılının büyük oranda uzaktan devam edecek olması bir de büyük marketlerin kırtasiye malzemelerini daha ucuza satması eklenince esnaf umduğunu bulamadı.

Yüz yüze eğitim kademeli olarak 21 Eylül tarihinde başladı. Umutlarını yeni eğitim ve öğretim yılına bağlayan kırtasiyeciler umduklarını bulamadı. Veli, yüz yüze eğitimde nasıl bir yol izleneceği netlik kazanmadan okul hazırlıkları yapmazken, okul yolunu tutan 1 sınıf ve okul öncesi öğrenci velileri de kırtasiyeciye deva olmadı. Her eğitim öğretim yılının başında hareketlenen kırtasiye dükkânlarına son günlerde gelen giden yok. Bir zamanlar, elinde kırtasiye listesi kapısının önünde uzun kuyruklar oluşturan esnaf, iş yapamamaktan dertli. Kırtasiye alışverişlerinde geçen seneye oranla büyük bir durgunluk yaşanıyor. Yüz yüze eğitiminin tam anlamıyla başlamaması, bir de büyük marketlerin kırtasiye malzemelerini daha ucuza satması esnafın belini daha da büküyor.

İlçemizde Öğrenci Kitapevi işletmecisi Mustafa Dündar ve Deniz Kırtasiye işletmecisi Levent Alpaslan Bu sene özellikle kırtasiye sezonuna çok iyi bir başlangıç yapamadıklarını dile getirdiler.

Kırtasiye işletmecisi Dündar ve Alpaslan,  Okula giden fazla öğrenci olmadığı için evden dersler görülüyor. Bu durumda kırtasiyeye ihtiyaçları kalmıyor. Özel okulların açılmış olmasından bir nebze faydalanabiliyoruz. Ama kırtasiye işlerinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 70-80 bir düşüklük gözleniyor” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir