İşletmelerde Gıda Denetimi Yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığının ülke genelinde başlattığı ürün bazlı gıda denetimi kapsamında İlçemizdeki işletmelerde eş zamanlı denetim gerçekleştirildi.

Bakanlığın “Gıda Denetimi Seferberliği” çerçevesinde ilçe merkezinde, süt ve süt ürünlerinden, et ve et ürünlerine, unlu mamullere kadar farklı gıda gruplarında denetimler yapıldı.

Gümüşhacıköy ilçesindeki bir kasap ve marketi denetleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Celal Eker başkanlığındaki ekip, hijyen ve doğru saklama koşulları ile dolapların sıcaklıklarını kontrol etti.

Eker, denetimler sırasında gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığının, “Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği” sloganıyla çıktığı yolda tüm gıda, üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinin denetimini 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağılığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gerçekleştirmekte olduklarını söyledi.

“Bu yıl Bakanlığımız gıda işletmelerinde yapılan rutin denetimlerine ilaveten 17-22 Şubat 2020 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatıldığını belirten Eker,  “Denetim seferberliği kapsamında bugün süt ve süt üreten işletmeler ve takviye edici gıda üretimi yapan iş yerleri denetlenmiştir. Denetimler bu hafta cumartesi gününe kadar devam edecektir. Denetim elemanımızla ürünlerin tüketiciye daha sağlıklı ulaşması açısından denetimleri yapacağız.”

Eker, vatandaşın her zaman Alo 174 hattına açık adres belirterek, sıkıntı yaşadıkları, şüphe duydukları işletmeleri ihbar edebileceğini dile getirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir