Hurmalar tezgahlarda yerini aldı

Ramazan ayında en çok tüketilen meyve ve sofraların vazgeçilmezi olan hurma, tezgâhları süslemeye başladı.

İftar sofralarının olmazsa olmazı hurma her kesime uygun olarak satışa sunulurken, fiyatları ise türüne göre değişiyor. Hurma fiyatları 15 TL’den başlayıp, 85 TL’ye kadar çıkıyor. 11 ayın sultanı Ramazan’ın başlamasıyla sofraların vazgeçilmezi olan hurma tezgahlardaki yerini aldı.

Her bütçeye göre hurma yatlarının olduğunu söyleyen Murat Danışkan, “Her keseye uygun hurma bulmak mümkündür. Tabi hurmanın yatları yükseldikçe kalitesi ve tadı da ortaya çıkıyor. Şu anda vatandaşların en çok rağbet ettikleri hurma çeşidi ise Kudüs ve Medine hurmasıdır. Bu hurma hem kaliteli hem de tat olarak güzel bir hurmadır. Biz tezgahlarımızda en çok sattığımız hurma budur” dedi.

Kalp ve midenin ilacı

Ramazan ayında oruç tutan kişiye birçok faydası olan Hurmanın adı kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de bile geçiyor. Özellikle kalp ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen hurma için peygamber efendimiz (s.a.v) ‘Müminin sahurunun hurma ile olması ne güzeldir, oruçlu hurma ile iftar etsin. Çünkü hurma bereketlidir’ gibi ifadeler kullanmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir