Hamit Kaplan, Vefatının 44. Yılında Anıldı

            Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Hamit Kaplan, vefatının 44. yılında mezarı başında anıldı.

        5 Ocak 1976’da Çorum’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Hamit Kaplan için memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde anma programı düzenlendi.

    Programda Hamamözü Kaymakamı Özgür Kaya, Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil, Mustafa Tuncer, Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir konuşma yaptı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan anma programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

        Hamamözü Belediye Başkanı  Fatih  Bayrakdar; Hamit Kaplan Türk güreşinde bir ekol olmuştur.

           Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar anma programında yaptığı konuşmasında; Bundan 44 yıl önce genç yaşta elim bir trafik kazası sonucu rahmeti rahmana kavuşan Dünya Olimpiyat Şampiyonu Hamit Kaplanı Anma gününe hepiniz hoş geldiniz.

            Merhum Hamit Kaplan genç yaşına rağmen 175. kez Milli mayoyu giymiş, defalarca Dünya şampiyonu olmuş birçok dalda birincilikler almış bir pehlivandır. Onun çalışkanlığı, azmi, dürüstlüğü, efendiliği spor ahlakı ile Türk güreşinde bir ekol olmuştur.

  Kendisi Türk Milletinin daima gururu olmuş medarı iftiharı olmuş Türk Bayrağını göndere çektirmiş, İstiklal Marşımızı söyletmiş ve bizi gururlandırmıştır.

       Bizlere düşen görev Atalarımızın geçmişteki başarılarının gururunu yaşarken bizlerden sonra ki gelecek nesillere de aynen şampiyona söylediğimiz gibi Bayrağımızı göndere çektirip Milletimizi, Ülkemizi sevindirecek nice pehlivanlar yetiştirmesi olmaktır diye düşünüyorum.

  Değerli kardeşlerim hayatının en verimli döneminde 5 Ocak 1976 tarihinde kaybettiğimiz büyük şampiyon Hamit Kaplan’ı onun hocası Adil Candemir’i, İsmail Topçam’ı ve vefat eden tüm sporcularımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşayan kardeşlerimize de hayırlı bol bereketli uzun ömürler diliyorum. Allah Rahmet eylesin, mekanları Cennet olsun.

            Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, “175 kez milli mayoyu giymiş, çalışkanlığı, azmi, efendiliği ve spor ahlakı ile Türk güreşinde bir ekol olmuştur. Bizim başarımızda Hamit Kaplan isminin de büyük katkısı vardır. Geçen yüzyılda ağır sıklette 2 tane dünya ve olimpiyat şampiyonu çıktı, ne mutlu ki ikisi de Amasya’dan çıktı” dedi.

       Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı yaptığı konuşmada; Bu gün burada Amasya’mızın değerini kaybetmenin hem acısını yaşarken, hem de onun Türk Milletine verdiği onuru, Türk Milletine verdiği gururun bayrağımızın göndere çekilmesinin hayalini yaşıyoruz.

Sevgili gençlerimizi gördüğümüz de diyoruz ki siz rahat uyuyun sizin yolunuza giden gençler var sizin adınızla büyüyecek geçlerimiz var diyorum. Kendisine rahmet ve rahman dilerken Cenab-ı hak onu dostlarına komşu eylesin diyoruz. Tabi kederli ailesine de sağlık sıhhat diliyoruz dedi..

            Hamit Kaplan’ın kazandığı başarılarla güreşe olan büyük sevginin temsilcisi ve gelecek nesile örnek bir sporcu olduğun söyleyen Hamamözü Kaymakamı Özgür Kaya konuşmasında;  İlçemizin yetiştirdiği büyük güreşçi Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Hamit Kaplan’ı 44. ölüm yılını anma programına teşriflerinizden dolayı, bizleri onurlandırdığınız için teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyor herkesi saygıyla selamlıyorum.

            Hamamözü deyince ata sporumuz olan güreşimiz en iyi pehlivanların yetiştirdiği şirin bir ilçe   akla gelir, İlçemizin havasından, suyundan ve bu toprakların hamurundan Hamit Kaplan gibi çok büyük şampiyonlar çıkmış ve hale hazırda bu potansiyele sahip minik güreşçiler büyüklerin izinden çalışmalarına  devam etmekteler.

                 Hamit Kaplan kazandığı başarılarla güreşe olan büyük sevginin temsilcisi ve gelecek nesile örnek olmuş bir sporcuydu, sayısız Türkiye, Balkan Avrupa, Dünya Şampiyonluklarının yanı sıra Olimpiyat Şampiyonluğunu da eklemiş ve katıldığı tüm turnuvalarda başarı elde ederek İlçemizi, İlimizi ve ülkemizin ismini dünyaya duyurmuş ve bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşımızı Dünya’ya dinleterek özgürlüğümüzün sembolü Ay yıldızlı Ay Bayrağımızı defalarca göndere çektirerek bizleri gururlandırmıştır.

            Elim bir trafik kazası sonucu genç yaşta aramızdan ayrılan merhum şampiyon Hamit Kaplan’ı tekrar minnetle yad ediyor, onu yetiştiren ailesine başarısında emeği olan hocası Adil Candemir’e Türk Sporuna hizmet etmiş ve vefat etmiş tüm sporculara Allah’tan rahmet diliyorum dedi. 

            Programın ardından Hamit Kaplan Müze evi ziyaret edildi.

             Programa: Amasya Vali Yardımcısı Turgay İlhan, Hamamözü Kaymakamı Özgür Kaya, Mustafa Levent Karahocagil,  Amasya Milletvekilleri Mustafa Tuncer, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Eraslan, Hamamözü Belediye Başkanı Fatih Bayrakdar, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Genel Meclis Üyeleri Ömer Faruk Altunay, Hüseyin Karaçam Gençlik ve Spor İl Müdürü Kadir Kılıç, Özel İdare Genel Sekreteri Erdin Acar, eski Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Mahmut Demir, Hamit Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan Amasya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baş, Gümüşhacıköy Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir