Gümüşhacıköy Lavanta Kokacak

İlçemizde Ev Hanımı İrem Hayta Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)  aldığı hibe ile 7 dönümde lavanta bahçesi oluşturdu.

İlçemizde yaşayan İrem Hayta, lavanta bahçesi için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvurdukları “İrem HAYTA Lavanta Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında 58 Bin 709 lira hibe desteği aldı.

Hayta, Tekirdağ’dan aldığı fidanlar ile14 dönümlük alan içine 7 dönümlük arazide yetiştirerek, “İlk İrem Lavanta Bahçesi” ismini verdiği bahçenin içerisine fotoğraf çekmek isteyenler için özel alanlar oluşturacak.

İçerisinde küçük bir dinlenme alanı ve lavantanın yağını çıkarıp Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi için alanlar oluşturulacak.

Yaşadıkları Bölgede etkilendikleri Lavanta Bahçesini memleketlerine gelerek kurmaya karar verdiklerini belirten Hayta, lavanta bahçesinin İlçeye yeni bir çehre kazandıracağını ve bu yüzden böyle bir girişimde bulunduğunu ifade etti.

Birçok yerde kurulan Lavanta bahçesinin vatandaşlar tarafından da ilgi gördüğünü belirten Hayta, şunları söyledi:

“Lavantanın gücünün, renginin burada yeni bir çehre oluşturduğuna inanıyoruz. Burada Fotoğraf çekim alanları oluşturacağız. Oldukça ilgi göreceğine inanıyoruz. Biz endüstriyel olarak da yararlanmayı planlıyoruz. Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi nedeni ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu çalışmalarıyla ilçemizde distilasyon makineleri kurulacak. Bunların yatırımları yapıldı. Belki bundan sonra lavanta Gümüşhacıköy ilçesinde ayrı bir sektör olacak. Her tarafımız lavanta kokacak. Yağlarını çıkartacağız.

Lavanta Bahçemiz Sayesinde Gümüşhacıköy’ü daha fazla tanıtacağız ve daha hoş olacağına inanıyorum.”

Hayta, lavanta bahçesi için destek veren Amasya Valiliğine, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Amasya İl Müdürlüğüne, Gümüşhacıköy Kaymakamlığına, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür etti.

Lavanta Bahçesi Dikim törenine İlçe Belediye Başkanı Zehra Özyol, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Amasya İl Müdürü Cengiz Dikici,  İlçe Tarım ve Orman Müdür Celal Eker,  Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Civek, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Hasan Topal, Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir