Gümüşhacıköy’ de 100. Yıl Coşkusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yıl kutlamaları coşkulu ve renkli geçti.

İlçemiz Gençlik ve Spor Müdürlüğü Sentetik Sahasında 100. Yıl coşkusu, kapsamlı bir programla ve halkımızın da yoğun katılımıyla kutlandı.

Program Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı ve Belediye Başkanı Zehra Özyol’ un öğrencilerin ve halkın Bayramı’nı kutlamalarıyla başladı. Belediye Bandosunun eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal marşımızın söylenmesiyle devam etti.

Gümüşhacıköy Spor Sahası’ndaki törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Necmi Kılıç, Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkarak başlattığı Milli Mücadelemiz Türk tarihine önemli dönüm noktalarından biri olarak teşkil etmektedir. Tarihi boyunca bağımsız yaşamış olan Türk milleti yine dünya üzerindeki varlığını hür bağımsız olarak sürdürmesi için buna inanan ve Türk milletini yine milletin kendi azim ve kararlılığı kurtaracaktır diyen yüce önder yediden yetmişe kuzeylisiyle, güneylisiyle, doğulusuyla, batılısıyla her insanımızı arkasına alarak milli mücadeleyi başlatmış, tüm yoksulluğa ve yokluğa rağmen bu mücadeleyi Türk milleti başarı ile altından kalkmıştır.

Bağımsızlığımızın nasıl elde edildiğini ne zorluklarla kazanıldığını, herkesin bilmesi gerekir. Milli mücadele işgale uğrayan Anadolu’nun onur mücadelesi bağımsızlık savaşıdır. Anlamak şart. Zümrüdü Anka küllerinden yeniden doğması gibi Türk Milleti onurunu bağımsızlığını ve istiklalini kurtarmak için Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde milli mücadeleye destek vererek istiklal savaşını zaferle taçlandırmıştır.

Atatürk en büyük eserim dediği Cumhuriyeti, demokratik; laik, sosyal ve hukuk devleti olan Türk Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bu güne kadar gösterdiği hedef olan çağdaş ve uygarlık yollarında üzerine çıkarmak için bütün gayretiyle çaba sarf edecektir.

Bayrağımız hür olarak vatan toprağı üzerinde dalgalanıyorsa, bunu borçlu olduğumuz büyük önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı günler diliyorum. Tüm Gençliğimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılını saygı ve sevgiyle kutluyorum, Ne Mutlu Türküm diyene dedi.

Belediye Bandosunun gösterisi, Türkiye ve Avrupa da derece yapan Gümüş Spor Kulübü güreşçilerin sundukları gösteriler, Hasan Coci Anadolu Lisesi Artvin yöresi Halk Oyunlar ekibi, Gümüşyay Geleneksel Okculuk Eğitim ve Kültür Derneği kemankeşlerinin gösterisi ve yarışları 100. Yıl programına değer kattı.

100. Yıl etkinlikleri kapsamında yapılan müsabakaların ödülleri Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı, Belediye Başkanı Zehra Özyol ve Cumhuriyet Savcısı İlker Bingöl, tarafından verildi.

100. Yıl Programı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün sözü olan;

“Gençler; Unutmayınız ki sizler: Atatürk’ ün eserlerinin temel taşısınız.

Unutmayınız ki: her 19 Mayısta, Samsundan, elden ele Ankaraya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.  Unutmayınız ki Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”  Vurgusuyla sona erdi.
Törene, Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı, Hanımefendi Esma Arabacı, Belediye Başkanı Zehra Özyol, Cumhuriyet Savcısı İlker Bingöl, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıd. Bşçvş. Aziz Bektaş Kaymak, Emniyet Müdürü Sezgin Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, askeri ve mülki erkan, Siyasi Parti temsilcileri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir