GÜMÜŞHACIKÖY çıkarması yaptı.

Kısa adı GÜMYAD olan; Gümüşhacıköy İlçesi ve Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, adeta GÜMÜŞHACIKÖY çıkarması yaptı. Büyük çoğunluğu başka şehirlerden olan ve Gümüşhacıköy adına hiçbir fikri olmayan konuklardan oluşan; Gümyad’ın Gümüşhacıköy gezisinde, Gümüşhacıköy’ün tanıtımı ile Gümüşhacıköy esnafına katkı sağlanma amaçlandı. Fransa’dan, Kenya’dan, Kars’dan, Erzincan’dan, Ordu’dan ve daha birçok ilden birçok konukların katılımı göze çarparken; Gümüşhacıköy’ün adeta tanıtım filmi çekildi. Konukların yüksek oranda alışveriş çılgınlığı ile Gümüşhacıköy’ü tanıtan GÜMYAD dernekçiliğe yeni boyut kazandırıyor.

GÜMYAD’ın bu gezisinde Gümüşhacıköy Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı ve değerli eşi ile Sosyal Hizmet Müdürü Erdem Yüksel’in teşriflerini sunmasının yanı sıra; GÜMYAD’ın konukları arasında bir konuk vardı ki, bu konuk tam 79 yıl sonra Gümüşhacıköy’e geldi. Uluslararası Mimar Sevinç Hadi; 30’lu yıllarda Gümüşhacıköy’de Ziraat Bankası ilk açıldığında bir müdür atanıyor, Cahit Tüjüment. Cahit Tüjümetin 5 ve 6 yaşlarında ikide kızı var. Birinin adı Özcan diğeri Sevinç; yani, Sevinç Hadi; Gümüşhacıköy’de ilk açılan Ziraat Bankasının iki kızından biri.Ve bu senenin başlarında bir mimarlık dergisinde makalesi yayınlanır. GÜMYAD’da yerel tarihçileri Fevzi Alpaslan ve Tamer Kısa’nın bir yazısını dikkate alarak, Sevinç Hadi’yi Nisan 2019’da ziyaret ederek, bağlantı kürüyorlar ve nihayet tanıtım turuna dahil ediyorlar. Sevinç Hadi’nin Mimarlık dergisinde yer alan Makalesinde özetle “ İlkokula gidiyoruz, bir yol var, leblebiciler yolu. Mis gibi kokuyordu. Kavruluyor nohutlar leblebi oluyor. Ustaların elekte savurdukları leblebilerin rüzgarda savrulması hala gözümün önünde. Leblebi kokulu şehir….. Akşamları iş bitiminde kaymakam ve zevatı, babamda dahil olmak üzere kazanın ileri gelenleri hep beraber yürürlerdi. Evimiz meydana bakardı pencereden görürdük. Kaymakam şapkalı elinde bastonu, o durur herkes dururdu. Delmas tablosundaki mal sahibi gibi sorgulayıcı ve otoriter. Birde yağmur dualarını unutmuyorum”diye bahseder. İşte; tam 79 yıl sonra, Uluslararası Mimar Sevinç Hadi’yi GÜMYAD Gümüşhacıköye getirdi. Aynı zamanda; Sevinç Hanım, Ekrem İmamoğlunun İstanbul’da kurduğu Kent Konseyinin ilk Başkanı olan Tülin Hadi’nin de annesi. 

Gümyad Başkanı Av. Sadiye Çelik yaptığı açıklamada; “GÜMYAD olarak bir hayal kurduk; dedik ki biz memleketimizi tanıtacağız, biz esnafımıza katkı sağlayacağız, biz Gümüşhacıköy ticaretine katkıda bulunacağız, ne mutlu ki bunu başarıyoruz, güzel işler yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Katılan misafirlerimizin büyük bir çoğunluğunu Gümüşhacıköy’ü köy olarak düşünen kişilerdi, esnafımıza büyük meblağlar bırakarak ilçemizden ayrılıyoruz, gelen misafirlerimizin tamamı bir daha ne zaman geliriz diyor, mutluyuz, gururluyuz. GÜMYAD Yönetimi olarak; Gümüşhacıköy için her zaman var olacağız, Gümüşhacıköy ve Amasya’dan katılım sağlayan başta Kaymakamımız Mehmet Deniz Arabacı ve değerli eşine, Sosyal Hizmet Müdürü Erdem Yüksel’e, Yerel Tarihçi ve Gümüşhacıköy Ticaret Odası Genel Sekreteri Tamer Kısa’ya, İşadamlarından Necdet Söylemez ve eşine, Amasya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nusret Kasap ve eşine, Amasya Esnaf Odası Genel Sekreteri Aydın Bozkurt ve eşine ve fotoğrafları ve Gümüşhacıköy rehberliği ile bizlere katkı sağlayan Fevzi Alpaslan’a ve tabi ki tüm değerli misafirlerimize teşekkür ediyoruz, projelerimiz ve etkinliklerimizi izlemeye devam edin, devamı gelecek” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir