Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Vefatının 82. Yıl Dönümünde Özlemle Anıldı

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 82. Yılında Gümüşhacıköy’de törenle anıldı.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda Düzenlenen anma töreninde,

İlçemiz Kaymakamı Yunus Emre Fırat, Belediye Başkanı Zehra Özyol, tarafından çelenklerinin sunulmasının ardından saat:09.05 geçe sirenler çalarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

İkinci Program Öğretmen Evi Konferans salonunda devam etti.

Burada İmam Hatip Orta Okulu Müdürü Abdullah Kuzu Günün anlam ve Önemini belirten konuşmayı yaptı.

Kuzu Konuşmasında; Gerçek kahramanlar ait olduğu milletin en zor anlarında meydana gelirler. Karanlıkları boğan bir güneş gibi doğarlar. Milletler, bağırlarından çıkardıkları bu kahramanlardan güç alırlar. Bu kahramanların izinden geleceğe yürürler. İşte bu gerçek kahramanlardan birisi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Bu gün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin mimarı olan Atatürk’ün ölümünün 82. yıl dönümünü anmak için toplanmış bulunmaktayız. Büyük önder Atatürk’ün 10Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. Onun aramızdan ayrılışı bütün mille derinden etkilemiştir.

Atatürk yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutanıdır. Aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte ya istiklal ya ölüm parolası ile hareket ederek, zaferin kanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Türk milleti Mustafa Kemal’in ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya durdukça koruyacaktır. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Programda, Günün anlam ve Önemine uygun şiirler ve kompozisyonlar okunurken, Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği türküler seslendirildi.

10 Kasım Atatürk’ü Anma programları kapsamında Dereceye giren öğrencilere ilçe Protokolü tarafından hediyelerinin verilmesinin ardından program son buldu.

Programa İlçe Kaymakamı Yunus Emre Fırat, Belediye Başkanı Zehra Özyol, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Sönmez, İlçe Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir