Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı

İlçemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma” etkinlikleri kapsamında hain darbe girişiminin 5. Yıldönümü dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi.

Cumhuriyet meydanında düzenlenen programda Vatandaşlar Türk bayraklarıyla bir araya gelerek tüm şehitleri andı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının hep bir arada söylenmesinin ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişi ile başlayan program, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri çeşitli sinevizyon gösterileri ve Müftülük Din Görevlilerinin söylediği İlahi ve dualarla devam etti.

Programda İlçemiz Kaymakamı Yunus Emre Fırat ve Belediye Başkanı Zehra Özyol günün önemine binaen konuşma yaptı.

İlçe Müftüsü Adem Ayrancı, yaptığı konuşmada; 15 Temmuz destanının yıl dönümünde böyle bir anlamlı günde böyle bir anlamlı gecede buluştuk. Milletlerin özellikleri vardır. Bizimde ekonomik sıkıntılara dayanabiliriz, bazı dertlere sıkıntılara dayanabiliriz. Bazen mecbur kalırsak son lokmamızı bile paylaşabiliriz. Fakat bizim dayanamayacağımız, hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz bir hakikat vardır. Oda biz hiçbir zaman imanımızdan ve istiklalimizden ödün veremeyiz. Çünkü biz yaşadığı her bir 24 saatinde getirdiği her bir kelime-i şahadetinde Allah c.c. başka kul olmayacağı hakikatini inancını her fırsatta haykıran böyle bir inancın mensuplarıyız. Çünkü biz Allah c.c. başkasına kulluk söz konusu olduğunda etrafındakilere bir elime güneşi, öbür elime de ayı verseniz bile ben bu davadan vaz geçmem diye haykıran Hz. Muhammed Mustafa s.a.v. efendimizin Ümmetiyiz. Çünkü biz iman ve istiklal söz konusu olduğunda savaş meydanında fırına gibi coşan, Hz. Hamzaların izindeyiz. Çünkü biz yüce peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa s.a.v. efendimizle olan akrabalığını onun kıymetli kızlarından bir tanesi ile nikâhlanmak suretiyle o akrabalık bağını biraz daha güçlendiren, herkesi affedin herkesi hoşgörün ama vatanınıza istiklalimize kastedeni sakın ha affetmeyin diyen savaş halindeyiz namaza biraz ara versek daha sonra kaza ederiz diyenlere karşı, uğruna savaştığınız değerleri terk ederek savaşa girerseniz savaşı da değerlerinizi de kaybedersiniz diyen ve hiçbir zaman ertelemediği, vazgeçmediği namazını eda etmek üzere camiye cemaate giderken şahadet şerbetini içmiş olan Hz. Ali efendimizin izindeyiz.

Biz yeri gelir yemen çöllerinde bir Mehmet oluruz. Gün gelir tuna boylarında bir yiğit oluruz. Gün gelir İstanbul surlarında ulu batlı Hasan oluruz. Gün gelir Çanakkale’de seyit onbaşı, 15 Temmuzda tankın egzozuna üzerindeki kıyafetini tıkayan Mehmet oluruz. Gün evinin önündeki kamyonuyla meydanlara milleti taşıyan çarşaflı teyze oluruz. Gün gelir Maraş’ta sütçü imam, nene hatun kara Fatma oluruz. Gün gelir tanka elindeki taşla karşı koyan Anadolu Delikanlısı oluruz. Bacağı kopmasına rağmen bacaksız yaşanır fakat vatansız yaşanmaz, imamsız yaşanmaz istiklalsiz yaşanmaz diyen yiğit oluruz. Gün gelir o meydanlara çıkacak maddi imkanı olmamakla beraber o meydanlara çıkanları dudakları duaları gözlerindeki göz yaşları ile destekleyen yaşlı dede ve nine oluruz. Biz istiklalimizin ezanımızın bayrağımızın kıymetini bildiğimiz için, bildiğimizi meydanlarda haykırdığımız için bütün dünya milletlerini şaşırtarak 21. asrın başlarında bir destan daha yazdık. Yeri ve zamanı gelirse daha nice destanlar yazarız. Nesillerimize imanı değerlerimizi istiklalimizle ilgili hakikatlerimizi iyi anlatmak durumundayız. Eğer bu noktada Muaffak olursak biz her zaman kazanan oluruz dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin eserlerini seslendirmelerinin ardından, ilahi dinletileri ve sinevizyon gösterileri sahne aldı.

Pandemi tedbirlerinin uygulandığı programa, Kaymakam Yunus Emre Fırat, Belediye Başkanı Zehra Özyol, İlçe Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, Emniyet Müdür vekili Sezgin Çelik, İlçe Müftüsü Adem Ayrancı, siyasi parti ilçe başkanları, Sivil toplum örgüt temsilcileri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir