ÇOLAK; Çiftçimiz Şekerine ve Fabrikasına Sahip Çıkmıştır

Amasya Şeker Fabrikasınca Gümüşhacıköy Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda konuşan Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak

Şeker pancarı üretiminin Gümüşhacıköy için önemli bir tarımsal faaliyet olduğunu söyledi.

Çolak konuşmasında; Şeker pancarı, üreticilerin hem gelirini arttıran ve hem de istihdam sağlayan önemli bir bitkidir. Şeker pancarı tarımı, sağladığı yüksek katma değer, yan ürünlerin hayvan yemi olma ve tarımda sağladığı istihdam özelliği dolayısıyla, kırdan kente göçün hızını kesen, köylümüze ve ilçemize en faydalı ve alternatifi olmayan ürünlerden biridir.

Geçtiğimiz yıllarda Amasya bölgesinde şeker pancarı üretiminde yaşanan düşüşten Gümüşhacıköy ve Hamamözü çiftçisi etkilenmeyerek 2019 yılında 14 bin 200 dekar yani 91 bin 750 ton şeker pancarı üretimi gerçekleştirmiştir.

Çiftçilerimizle yaptığımız istişareler sonucunda geçtiğimiz yıllarda günlerce teslimat sırasında yollarda beklediklerini, ürünün polar düşüklüğünden kaynaklı fiyatında sıkıntı yaşadıklarını ve buna benzer sorunların olduğunu ancak bu yıl fabrikamız ve yönetiminin izlemiş olduğu politika sonucunda bu gibi sorunların ortadan kalktığı sonucuna ulaşmaktayım.

Gümüşhacıköy ve Hamamözü çiftçimiz üretimdeki çabasıyla şekerine ve fabrikasına sahip çıkmıştır. Vefakar, ülkesine ekonomisine sahip çıkan, evine ekmek götürmekten başka derdi olmayan çiftçilerimizin çabasının fabrikamız tarafından karşılıksız bırakılmamasından yana memnuniyetimi ifade etmek isterim. Amasya Şeker Fabrikası yönetim kuruluna ve yönetim kurulu başkanı Mustafa Saatcı’ya teşekkürlerimi sunarım. Toprağın neresini kazarsan kaz, bir define bulacaksın. Ancak bir çiftçinin inancıyla kazmalısın. Diyerek sözlerimi bitiriyor Gümüşhacıköy ziraat odası başkanı ve yönetim kurulu olarak çiftçimizin her zaman yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum ve saygılar sunuyorum dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir