“Biz Doğayı Korudukça, Doğa da Bizi Korur” projesi

Gümüşhacıköy Ülkü Ortaokulu Öğrencileri “Biz Doğayı Korudukça, Doğa da Bizi Korur” projesi kapsamında kağıt çanta yapımına başladılar.

Öğrenciler yapmış oldukları çantaları ilk olarak okullarında kullanarak daha sonra ilçe esnafına dağıtmayı planlıyor.

Ülkü Ortaokulu Müdürü Aydın Altundağ, yaptığı açıklamada; “Tüm dünya genelinde doğaya zarar veren plastik maddelerin, poşetlerin önüne geçilmesi için bizde Ülkü Orta Okulu olarak bir adım atalım istediklerini söyledi.

Öğrencilerimizle birlikte plastik madde yerine kağıtlardan, doğaya dağıldığı zaman doğanın içerisinde yok olabilen malzemelerden kağıt çanta yapmaya karar verdiklerini belirten Altundağ, şunları söyledi;

“Görsel sanatlar Öğretmeni Erol Erdoğan öncülüğünde, görsel sanatlar derslerinde, Görsel sanatlar atölyesinde uygulamaya başladık. Öğretmenlerimiz, Öğrencilerimiz ve Milli eğitim Müdürümüzün desteği ile projemizi başlatmış olduk. Projemizde öğrencilerimiz çok istekli ve severek yapıyorlar. Buda bizleri oldukça sevindiriyor. Bu projede başka bir amacımız ise öğrencilerimizin çanta yapmalarından ziyade, doğaya zarar vermeden kullanabilecekleri bir ürün meydana getirmeleri. Bu çantaları tamamen kendi el becerileri ile yapmaları da çok önemli. Çantalarımız öğrencilerimizin el emeği ile yapılıyor malzeme tamamen doğada eriyen bir kağıttan seçildi. Yapıştırıcı ise kokusuz ve zararsız bir yapıştırıcı seçerek öğrencilerimiz hiçbir makine kullanmadan kağıt çantaları yapımını gerçekleştirdiler”.

Ülkü Orta Okulu 8/A sınıfı öğrencisi Bengü Işık Comba, bu projeyi doğayı çok sevdikleri için başlattıklarını söyledi.

Naylon Poşetlerin doğaya milyonlarca yıl yok olmadığını ve doğadaki bütün canlılara zarar verdiğini belirten Comba; “ Doğamız ve geleceğimiz için sıfır atık projesi kapsamında, “Biz Doğayı Korudukça, Doğa da Bizi Korur” projesini başlattık. Ailemize, Arkadaşlarımıza, ülkemizdeki ve Dünyadaki herkese örnek olmak ve projemizi duyurmak istiyoruz”.

Marketlerde naylon poşetlerin yasaklandığını ve ücretli bir şekilde satıldığını belirten Comba şöyle konuştu,

“Yaptığımız kağıt poşetleri İlçemizden başlayarak İlimizdeki esnaflara dağıtmayı amaçlıyoruz. Bu sayede esnaflar naylon poşet yerine bizim yaptığımız poşetleri kullanacak, hemde alış veriş yapan vatandaşlar poşet derdinden kurtulacak. Bu şekilde doğamızı da korumuş olacağız. Biz bu poşetleri kendi el emeğimizle arkadaşlarımızla yapıyoruz. Poşetlerin yapımı sadece 75 kuruşa denk geliyor. Poşetlerin yapımı oldukça kolay olduğu için hayal gücünüzü geliştirip kimsede olmayan kağıt poşetlerimize tasarlayıp yapabiliyoruz”.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir