Bayram Namazında Camiler Doldu

İlçemizde bayram heyecanı bayram namazıyla birlikte başladı. Gümüşhacıköy’de camiler doldu vatandaşlar hep birlikte aynı safta namaz kılıp okunan dualara amin dedi.

Ramazan Bayramı namazı Gümüşhacıköy’de saat 05.50’te kılındı. Vatandaşlar namaz saatinden önce camilere gelerek yer bulmaya çalışırken, içeride yer bulamayanlar ise cami bahçesine serdikleri hasırlarda namaz kıldı. Bazı kişiler ise evlerinden getirdikleri seccadeleri camilerin bahçesine sererek bayram namazlarını kıldı.

Köprülü Mehmetpaşa camide yoğunluğun en çok yaşandığı camilerden biri oldu. İlçe Müftüsü Adem Ayrancı Ramazan ayının önemine vurgu yaparak, bayramın Ramazan ayını eda eden Müslümanlara Allah’ın bir ikramı olduğu kaydetti. Müftü Ayrancı, “Bir Ramazan-ı şerifi daha uğurluyoruz. Biliyoruz ki Allah’a kulluk görevimiz Ramazan ayıyla sınırlı değildir. Teravihlerden sonra da camilerimiz beş vakit dolmalı, iftarlardan sonra da muhtaçların sofrası donatılmalı, orucun zindeliği, sadakanın cömertliği bir yıla yayılmalıdır. Nitekim Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de ‘Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine kulluk et.’ buyurarak ömrümüzün her anını kulluk şuuruyla geçirmeye bizleri davet etmektedir. Rabbimizin bu emrine uyarak, bu ilahi davete icabet ederek, Ramazan’da kazandığımız güzel hasletleri hayatımız boyunca devam ettirelim. Ramazan günleri bitmiş olsa da Ramazan bereketi ve Ramazan samimiyeti ömrümüzden eksik olmasın,

Ramazan Bayramı, milletçe birlik ve kardeşlik içinde bayram coşkusunu yaşamak, sevinci ve kederi paylaşmak demektir. Öyleyse bu bayramda büyüklerimizi, annemizi, babamızı, yakınlarımızı, komşularımız ve dostlarımızı ziyaret edelim. Bencilliği, kin ve nefreti içimizden söküp atalım, dargınlıklara son verelim. Kendimiz için ne istiyorsak aynısını yanı başımızdaki kardeşimiz için de istemedikçe olgun mü’min olamayacağımızı bir kez daha hatırlayalım. Sadece yakınlarımızı, eş, dost ve arkadaşlarımızı değil, çocuk yuvalarında bayram sevinci yaşamayı bekleyen yavrularımızı, huzur evlerinde evlatlarının yolunu gözleyen yaşlılarımızı, türlü dert ve hastalıklarla mücadele eden kardeşlerimizi de ziyaret ederek bayramın sevinç ve mutluluğunu onlara da taşıyalım.” dedi.
Bayram namazı okunan salavatı şerifler, edilen dualar ve cami içinde yapılan bayramlaşmanın ardından sona erdi.

Namaz sonrası cami içerisinde ve avlularda yapılan bayramlaşma. Cami çıkışında ise vatandaşlar,cadde ve sokaklarda gördükleri akraba ve tanıdıklarıyla bayramlaşma yarışına girdi. 7’den 70’e vatandaşlar bayramlaşırken tebessüm eden yüzler hasretle kucaklaşarak, birbirlerine iyi niyet ve temennilerini sunarak, dualar etti.

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir