Atatürk Ölümünün 81. Yılında Anıldı

Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde İlçemizde saygı ve minnetle anıldı.

Anma törenleri kapsamında saat 09.05’de Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde tören gerçekleştirildi. Törene, İlçemiz Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Belediye Başkanı Zehra Özyol, İlçe Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, Cumhuriyet Savcısı Emrah Yekli ,İlçe protokolü, gaziler, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Atatürk anıtına Protokolün çelenklerinin sunulmasının ardından Saatler 09.05’i gösterdiğinde siren sesleri eşliğinde saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla anıttaki tören sona erdi.

Anma Programı Öğretmenevi Konferans Salonunda devam etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şehit Ümit Çoban İlk ve Orta Okul Müdürü Burak Öğreten yaptı. Öğreten konuşmasında;

            Bugün cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81. Yıldönümü. 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrılan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.

            Ölürse ten ölür/Canlar ölesi değil.  Der Türkçemizin büyük şairi Yunus Emre.

            Hiç kuşku yok ki Aşık Yunus’un ölesi değil ile kastettiği durum, fikir, anlayış ve ruhtur.

Bu kapsamda UNESCO 1981 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü doğumunun 100. Yılında Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri olarak görmüştür. İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü bir lider olan Mustafa Kemal sadece Türklerin değil bütün dünyanın ortak paydasıdır. Bu nedenle Atatürk’ü anmak bir tek Türklere bırakılmamalıdır sonucu çıkmıştır. Tabi bu karar alınırken şöyle bir olayda yaşanmıştır. Kürsüye gelen İsveç delegesi: ”Evet Atatürk bir devlet bir cumhuriyet kurucusudur. Fakat dünyada 200 devlet var, bunların yarısından fazlası cumhuriyet ile yönetiliyor. Bugüne kadar hiç kimse için düşünmediğimiz bir olayı şimdi bir tek Atatürk için Türkler için düşünürsek bize ileride başımıza iş çıkarabilir diyerek kaygılarını dile getirir ve kürsüden iner. Salon tam bir sessizliğe bürünmüştür. Kimseden tek bir ses dahi çıkmaz. Sonrasında o zamanki ismiyle Sovyetler birliği delegesi kürsüye gelir ve yumruğunu masaya vurarak bizim için gurur verici şu sözleri söyler. 20. Yüzyılda hiçbir ülke bir Mustafa Kemal Atatürk çıkaramamıştır. Böyle bir kaygı söz konusu değildir der. Dolayısıyla bu karar bugün alınmalıdır diyerek sözlerini bitirir. Oylamaya geçilir ve karşı çıkan İsveç delegesinin de oyunu alarak 28 kasım 1978 tarihinde 1981 yılı o tarihe kadar başka hiçbir lider için düşünülmemiş bir uygulama gerçekleştirir.

             İnsanlık adına büyük eserler bırakmış şahsiyetler, yine kendinden sonraki insanlarla beraber yaşamış, fikirleri ve eserleri ile var olmaya devam etmişlerdir. Ortaya koyduğu büyük eserler ile Mustafa Kemal Atatürk, halen bizle beraber yaşıyor ve onun aydınlığı bugün bile sönmeden devam ediyor. Kendisinin bir sözünde belirttiği gibi “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl eşsiz bir lider olduğunu bir de Yunan Komutanı Nikolas Tirukupis un bir anısıyla anlatmak isterim. Nikolas Türkiye Cumhuriyeti’nin her bayramında tören üniformasını giyerek Atinada bulunan büyük elçiliğimize gidermiş. Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin önünde selam durur ona saygısını gösterirmiş. Bunun sebebi sorulduğunda ise Tirukupis esir düştüğümde geleneklere göre mevkidaşım olan Mustafa Kemal Atatürk’e kılıcımı teslim edecektim. Ancak Atatürk kılıcımı teslim almadı. Beyefendi burada misafirimizsiniz, esir değilsiniz. Lütfen kılıcınızı takınız dedi. O günden sonra Dünya sahnesinde tarihin en dikkat çekici adamlarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk’e saygım sonsuzlaştı. Bir lideri tanımak için düşmanlarına da bakmak gereklidir.

Ömrünü Türkiye Cumhuriyeti sevdasına adamış bir insandır Mustafa Kemal Atatürk. Gece gündüz çalışarak, azmiyle, sevgisiyle türlü engelleri aşmayı bilmiş, zorluklarla mücadele etmiştir. İmkânsız denileni başarmış ve küllerinden yeni bir ateşin kıvılcımını tutuşturabilmiştir. Yurtta barış, dünyada barış sözüyle liderliğini sınırlarının da ötesine taşımış, her türlü sömürgeye karşı olduğumuzu haykırmıştır. Böylece diğer milletler için de bir ilham kaynağı olmuştur.

            Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir. Kıymetli konuklar, Mustafa Kemal Atatürk’e ait bu söz belki de tüm konuşmamı özetler mahiyette. Zira büyük insanların ne sözle anlatılmaya ihtiyaçları vardır ne de gözle görülmeye.

Bu duygu ve düşüncelerle 81 yıl önce bugün aramızdan ayrılan cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü tekrar saygı ve minnetle anıyor, kendisine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ruhu şad olsun.

Program Şehit Ümit Çoban İlk ve Orta Okulu’nun hazırlamış olduğu slayt gösterileri, günün anlam ve önemini belirten şiirler, oratoryo ve çeşitli etkinliklerle devam etti.

10 Kasımla İlgili İlçe genelinde Okullarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin hediyelerinin protokol üyeleri tarafından verilmesiyle Program sona erdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir