Arpa Hasadı Verimsiz Başladı

Gümüşhacıköy’de hasat döneminin başlamasıyla biçerdöverler tarlalarda arpa biçmeye başladı.

İlçemize bağlı Doluca Köyü, Güblüce köyünde hasadına başlanan arpada, düşük verim çiftçiyi üzdü.

İlk hasada,  Gümüşhacıköy İlçe Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Celal Eker katıldı. 

Arpa Biçilen tarlaları gezip üreticilere mahsullerinin bereketli olmasını dileyen

İlçemiz Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak, tarımsal alanlarda bu yılın ilk arpa hasadına başlandığını belirterek, “Rekolte çok düşük, gözetimler ve incelemelerle hasatlar devam ediyor” dedi.

Bölge halkının en önemli geçim kaynağının tarım olduğunu ifade eden Gümüşhacıköy Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak, Hasadı yapılan ilk ürünlerden olan arpada, sonbahar ve kış mevsiminin kurak geçmesi ile nisan ve mayıs aylarında etkili olan düzensiz yağışlar, çiftçinin rekolte beklentisini düşürdü.”Yağmurlar zamanında yağmadı. Bu yıl tam kurak geçmedi ama yağmur uzunca bir ara verdi baharda. Arpanın zamanı geçtikten sonra yağmur yağdı ama çok faydalı olmadı. Bu son dönemdeki yağmur zamanında yağsaydı verim oldukça yüksek olacaktı dedi.

Biçerdöver sahiplerine uyarıda bulunan Çolak, “Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getirdi. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacak. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacak. Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecektir” diye konuştu.

Anız yakmama konusunda da uyarılarda bulunan Başkan Çolak, “Yakılması doğaya zararlıdır. Yararlı böcekleri öldürüyor. Ne kadar zararlı böcek varsa o kadar da yararlı böcek vardır. Anız yakıldığı zaman yararlı zararlı bütün böcekler ölüyor. Dolayısıyla bu doğanın dengesi açısından da kötü oluyor. Atmosfere de zarar vererek hava kirliliğine neden oluyor” dedi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir