Anadolu Lisesi Yenilenebilir Enerji ile Tanışıyor

 Şehit Sercan Koç Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne Yeni Atölye Kuruluyor.

Gümüşhacıköy Şehit Sercan Koç Çok Programlı Anadolu Lisesi 30 yıldır bölgede teknik alanlara öğrenci yetiştirmekte ve istihdama katkı sağlamaktadır. Elektrik, mobilya, metal, bilişim, giyim, çocuk gelişimi ve muhasebe alanlarında verilen mezunlar şu an birçok değişik şehirde çalışmaktadır. İlçemiz de özellikle elektrikçilerin neredeyse tamamı okulumuz mezunu olup Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde de toplamda 500’ün üzerinde mezunumuz çalışmaktadır.

2018-2019 eğitim öğretim yılında Elektrik Elektronik bünyesinde “Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Dalı” açılmıştır. Elektrikli ev aletleri teknik servis elemanının sahip olması gereken, ev ve iş yerlerinde; soğutma, ısıtma, pişirme, temizlik ve kişisel bakım cihazlarının bakım, onarım ve montajını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik, eğitim ve öğretim verilen daldan mezun olacak öğrencilere başta ilçemiz olmak üzere, bölgemizdeki bu alanda duyulan yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak hedeflenmektedir.

Bu kapsamda bu daldan mezun olacak öğrencilerimizin ve verilecek eğitim öğretimin kalitesini artırmak üzere bakanlık standartlarında bir atölye oluşturma amacıyla 2019 yılı “Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında bir proje hazırlanmıştır. 243.000 TL bütçeli projemiz ajans tarafından onaylanarak Aralık 2019 itibariyle bir yıl süreyle yürürlüğe girmiştir.

Ayrıca bu kapsamda bölgemizin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan ve bu dalı açmamızda verilen istihdam garantisi teminatı üzerine bu sektördeki en büyük istihdamı sağlayan Silverline A.Ş. ile de 2019 yılında bu daldan mezun olacak öğrencilerin tamamının istihdam edilmesiyle ilgili resmi bir protokole imza atılmıştır.

Böylece nihai yararlanıcılar arasında başta okulumuz olmak üzere ilçemiz gençlerinin kısa yoldan istihdam edilerek meslek sahibi olmalarını amaçlanmaktadır. Bu da ilçemiz işsizliğine çare olma adına çok önemli bir katkı sağlayacaktır.

Proje kapsamında yapılması planlanan altı ihale başlığından dördü gerçekleştirilmiştir. Projemizin en büyük bileşenlerinden biri olan güneş enerjisi kurulumu ihale sürecine Ağustos ayı içerisinde başlanacaktır. Güneş enerji kurulumu ile birlikte okulun ve atölyelerin elektrik ihtiyacı giderilerek, milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.

Proje sayesinde kurulan atölyede; öğrencilerimiz konularında yetişmiş, sektörde aranan niteliklere kavuşmuş olarak eğitim görme şansını yakalayacaklardır. Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı sektörün garanti ettiği istihdama öğrenci yetiştirecek, gençlerimize doğrudan hizmet edecek ve mesleki eğitime katkısı olacak projenin yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek Gümüşhacıköy eğitimine hayırlı olmasını diledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir