Amasya Şeker Fabrikası Çiftçileri Bilgilendirdi

Amasya Şeker Fabrikası Yönetimi 2020/2021 şeker pancarı Kampanya dönemi için Gümüşhacıköy Bölge Tarım Müdürlüğüne bağlı pancar ekicisi Çiftçilerine yönelik istişare toplantısı düzenledi.

Gümüşhacıköy Öğretmen evi Konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan

İlçemiz Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı; Çiftçilerimize göstermiş oldukları ilgi, alaka ve yoğun katılımlarından ötürü çok teşekkür ederek,  emeklerinin karşılığını alabilecekleri bereketli bir hasat dönemi geçirmelerini diledi.

Toplantıya katılanlara teşekkür eden Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı,

2018-2019 üretim yılında 673 bin ton pancar temin ettik, bunun 475 bin tonu kendi bölgemizin pancarı, 10 bölgede, şeker kotamız 84 bin ton, b ile birlikte bunu üreterek 1600 tonda C şekeri ürettik dedi.

Saatcı toplantıda yaptığı konuşmada; Konya dan neden pancar alındığı ile ilgili bilgi vermek istiyorum,  2018 yılında pancar fiyatı 235 liraydı, 16 polara göre biz  geçen yıl ocak ayında pancar taban fiyatını  açıklayarak bu işe başlamıştık bununla ilgili tepkiler aldık, Çünkü bizim bölgemizde  çiftçilik yapan  kardeşlerimizin alternatif ürünleri daha çok  ve şeker kotamızı aldığımız için biz bu kotayı kendi bölgemizden tamamlamak istedik Mart ayının sonuna kadarda bu toplantıları geçen sene yaparak geldik. Şeker kotasını tamamlayıp ileriki yılarda bölge çiftçimizin bir sıkıntı çekmemesi için pancara ihtiyacımız vardı onu da siyasi partilerimizin hepsi bizlere yardımcı oldu hem şeker kotasında, hem de dış saha da ekim iznini alabilmek için baya mücadele ettik ve bunu 2019 yılında başardık.

B şeker hariç ürettiğimiz şeker miktarımız 81 bin 213 ton, Gümüşhacıköy’ün beş yıllık profilline baktığımızda 2015 yılında 121 bin ton pancar üretmişiz, 2016 yılında 110 bin ton pancar, 2017 yılında 130 bin ton, 2018 yılında sadece Gümüşhacıköy’de değil diğer bölgelerimizde de üretimin düşük olduğu bir yıldı, sadece üretim düşük değil polarda da  şekerde de çok büyük kayıplarımız oldu. Yine ona rağmen 99 bin ton pancar üretmişiz. 2019 yılında 91 bin ton pancar üretmişiz yıllara göre polarlara baktığımızda ise 2015 yılında, 14,30, 2016 yılında 16,79, 2017 yılında 16,05 2018 yılında 14,37, 2019 yılında 16,64 bu genel ortalama Fabrikanın polar ortalaması ise 10 bin ton pancar almışız 87 çiftçiden 12,13 polar arası 30 bin ton pancar almışız 176 çiftçiden, 13,14 polar arası 51 bin ton pancar almışız 346 çiftçiden 14,15 polar arası 67 bin ton pancarı 530 çiftçiden almışız 15,16 polar arası 106 bin ton pancarı 861 çiftçiden almışız, 16,17 polar arasını 128 bin ton 883 çiftçiden 17,18 polar arası 631 çiftçiden 18,19 polar arası 84 bin  ton 399 çiftçiden, 19,20 polar arası 17bin 500 ton 122 çiftçiden, 20 polar üzeri bin ton 30 çiftçiden almışız.

Bu sene ile ilgili ne yapabilirizi yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla değerlendirdik, geçen seneki pancar fiyatını avans fiyat olarak kabul ettik, devletin açıklayacağı rakam artı on lira üzerine vereceğiz.

Pancar fiyatının bu sene 350 lira olacağını düşünüyoruz.

Nakliye desteğinin yanı sıra, ilaçla mücadelenin % 50’sini biz karşılıyoruz, 

küspe primlerini şubat ayına bırakıyorduk bundan sonra pancarı teslim ettikten sonra avans olarak % 80’nini çiftçilerimize vereceğiz, geç teslim priminde şeker fabrikası olarak bu sene istifade ettiğimizi düşünüyorum, çiftçilerimize de küçümsenmeyecek faydası oldu  polar dada geç sökülmeyi bekleyen çiftçilerimiz oldu. 300 liralık pancarda ton da 15 lira az para değil.

Toprak analizinin % 50’sini biz karşılıyoruz, Pancarın çeşitli katmanları var, katma değerleri var, bir çok esnafı ilgilendiriyor.

Temiz pancar teslim primi, firesi % 7’den aşağı gelene yönetim kurulunun belirleyeceği bir pirim vereceğiz ve boşatmalardan para almayacağız.  Gümüşhacıköy ve Bulak Kantarından 95 bin ton pancar almışız fabrikaya giden 32 bin tonda bunun içinde, 63 bin ton pancarda kaybımız 5 bin ton bu kayıp çiftçilerimizden çıkıyor, 10 yılı düşündüğümüzde ise 50 bin ton pancar eder. 2018 yılında işlediğimiz pancar bu sene 70 günde işleyerek şeker seviyesine ulaştık, sebebi taze pancarın işlenmesi,  buradaki kampanya süresinin 2019 yılının kampanya süresi 109 gün, inşallah bir dahaki sene bunu 70 güne düşürürüz. Ama bu sene ne olursa olsun yarı randevulu sisteme geçeceğiz.  Bizim fabrikadaki pancar miktarı  belli 6 , 7 bin ton her gün bin, iki bin ton fazla alarak silo yapıp taze pancar işlemek bununla ilgili çalışmalarımızdevam ediyor. Biz nakliye parasını karşıladıktan sonra ha Gümüşhacıköy’e getirmişin, ha Suluova’ya getirmisin bizim orada sıkıntımız var 40,50 bin tonluk silo yapmayı düşünüyoruz.

Konya’dan 200 ton pancar almamıza rağmen sırada bir sıkıntı oluşmamıştır.

Geç sökümü yapılan pancarları tarlanızdan maunsumuzla biz yükleyeceğiz.

Gümüşhacıköy bazı bölgelere göre çok ileride çiftçilikte, Sulama konusunda bölgemizde her hangi bir sıkıntı yok, Vezirköprü tarafına giden suyu da benim Suluma Birliği yaptığım dönemde 7 milyon metre küp suyu Balıklı barajına aktardık, toplantıda bulunan bunu  buradaki Sulama Kooperatifi başkanları da biliyorlar.

İnşallah ayaklı kanaletlerden yer altı sulamasına geçeriz,

Her sene para almada Gümüşhacıköy 2 sırada bu yıl 32 trilyon pancar parası ödedik.

Bu da Gümüşhacıköy’ümüze ekonomik girdi sağlamaktadır.

Bir zaman burada kota davası yapıyorduk 100 ton kotan var 108 ton pancar çıkmış 100 tonu A kotadan, 8 tonu c kotadan canın sıkılıyordu. şeker kotasını bulmuşuz, 1,2 yıl içerisinde, 66 yıldır fabrikamız çiftçilerimizin ürettiği ürünler sayesinde çalışıyor.

 Polarla ilgili çok eleştiriler alıyoruz, ben 3 senedir oradayım kesinlikle polarla oynanmıyor,

bundan sonra barkotla okunup kimin pancarı olduğu beli olmayacak bu şaibede ortadan kalkmış olacak.

Herkes taşın altına elini koyması lazım bölgemizde Kooperatifimizde,  fabrikamızda durduğum müddetçe bu pancar bize lazım onun için pancarı ekelim, Gübre fiyatları bu yıl uygun olacağını düşünüyorum, gübrelerimizde ve ilacımızda, tohumlarımızda her hangi bir sorunlu karşılaşırsanız lütfen bölge ve kooperatifteki arkadaşlarımızın sizlere yardımcı olması için müracaat edin. Bu Fabrika sizin siz varsanız biz varız.

Bize şu anda gelen tohumlar 1 yaşında, Betanın tohumları, kesinlikle eski tohum yok, cinslerinizi çeşitlerinizi iyi seçin finansal taahhütte biz bulunacağız, bizi taahhüt gösterin biz sizin kefiliniz, çapa avansı geçen sene dönüme 140 bin lira verdik bu sene biraz daha miktarı fazlalaştırmayı düşünüyoruz. Ekim avansı veriyoruz, söküm avansı veriyoruz  Fabrikamıza 6 sıralı söküm makinası aldık tek sıralı makinalarda da çiftçilerimizin bunalmaması için söküm sözleşmesi yapıyoruz. 1953 yılında temeli atılmış 11 ay 28 günde yapılmış bu fabrika 1954den bu güne 66 yıl kampanyasını yapmış herkezden, hepinizden, emeği geçenden fabrikamızı yapandan, ölmüşlerse Allah gani gani rahmet eylesin, sağ olanlara Allah uzun ömürler versin  

Bu fabrika sizin arkadaşlar hepimizin Gümüşhacıköy’lü olup da pancar ekmeyen köylerimiz haricinde ortağı olmayan yoktur, siz sahip çıkmazsanız birileri sahip çıkar, siz yerinizi bilin arkadaşlar bölgesi kooperatifi fabrikasına gelin izlen yanlış yapılan şeyler varsa dile getirin.

Bu fabrika 3 yılda 75 bin tondan 3 yılda 225 bin ton şekeri kendi bölgesinden  üretse Konya’dan Pancar almamıza gerek yok onun için pancar ekelim kendi çiftçimiz kazansın arkadaşlar kar edersek de kendi çiftçimizle edelim zarar etsek te kendi çiftçimizle edelim Gümüşhacıköy, Merzifon, Suluova  hatırı sayılır bir bölge, Vezirköprü bir atılım yapacak inşallah, CHP Amasya Milletvekilimiz Mustafa Tuncer’in Suluova’ da söylediği gibi Bu Pancar aynı devlet memuru gibidir, doğru söylemiş pancar üretiminde alacağın vereceğin belli. Kotanın ölmemesi için pancar üretiminin bırakılmaması lazım dedi.

Konuşmaların ardından Pancar üreticilerinden gelen sorular Fabrika yöneticileri tarafından cevaplandı.

Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı,  Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, Yönetim Kurulu üyeleri İhsan Avcı, Ahmet Özaslan, Nazmi Polat, Genel Müdür Cemal Sunulu, Ziraat Müdürü Erol Yelen, Bölge Müdürü Mesut Bilgin, Kooperatif Müdürü Sefer Kaya, Gümüşhacıköy İlçe Tarım ve Orman Müdürü Celal Eker, Ziraat Bankası Şube Müdürü Özgür Önderoğlu, İşbankası Müdürü Gökçe Alparslan

Ziraat Odası Başkanı Sadık Çolak, Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Mevlüt Erköse, İl Genel Meclis üyesi Cahit Çelik, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, kooperatif başkanları muhtarlar ve çiftçiler  katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir