Alipircivan Kültür ve Sanat Etkinliği Yapıldı

26. Geleneksel 5. Uluslararası Alipircivan Kültür ve Sanat Etkinliği Sarayözü Köyünde yapıldı.

Geleneksel 5. Uluslararası Alipircivan Kültür ve Sanat Etkinliği’ne yurt içinden hem de yurt dışından gelen birçok vatandaşımız ilgi gösterdi.

Sarayözü Köy Muhtarı Saniye Altun yaptığı konuşmada, 26. Geleneksel 5. Uluslararası Alipircivan Kültür Ve Sanat Etkinliğimize hoş geldiniz. Her sene düzenlemiş olduğumuz etkinliğimizin bu sene de 26.sını gerçekleştirmekteyiz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Etkinliğimize katılan siz değerli canlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Dernek Başkanı İbrahim Cesur, her yıl düzenlenen ve bu yıl 26. Geleneksel 5. Uluslararası Alipircivan Kültür ve Sanat Etkinliği katılanlara teşekkür etti.

Cesur konuşmasının devamında; Değerli canlar Alipircivan türbesi restore edilmesi gerekiyor, burada bulunan devlet büyüklerimizden yardım talep ediyoruz.

Dernek yönetimi olarak rölöve çalışmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız, kısa sürede restore çalışmalarımıza başlayacağız.

Alipircivan kimdir, bu konuda yazılı bir kaynak bulunmamaktadır, hep söylencelere ve menkıbeler dayalı söylemler vardır, en önemelisi ve akla en yatkın olanı Tokat’ın Turhal ilçesinde bulunan Keçeci baba soyundan geldiğidir. Keçeci babanın torunu Şah Mahmut Veli oğlu Ali Haydarın oğlu olduğu söylenir.

Keçeci babanın da Musayi Kazım soyundan geldiği ve Hünkâr Hacı Bektaşi Veli ile Amca zade olduğu rivayet edilir.

Alipircivan Kerbelada şehit olan şehitler serdarı İmam Hüseyin’i örnek almış haksızın hukuksuzun karşısında nasıl dik durulacağını ondan öğrenmiş zalime boyun eğmemiştir.

Bizde onun ışığından onun yolunda bir adım atabilirsek ne mutlu bize.

Alipircivan inancına göre her türlü olgu insanın kalbinde saklıdır, insan sevgisi insanın ta kendisidir, Adem’den başka yerde hak aramak nafiledir, Hacı Bektaşi Veli Alevilik deki insan anlayışını ve insanın yerini kısaca şöyle ifade eder.

Hararet Nardadır, Sacda değildir,

Keramet baştadır, tac’da değildir,

Her ne arar isen, kendinde ara

Kudüs de, Mekke’de Hacda değildir.

Onun içindir ki bizler din, dil, ırk, mezhep ayırmadan Alevi, Sünni, Laz, Çerkez, Kürt ayırmadan birlikte bir olarak diri olarak, iri olarak yaşamaya devam etmeliyiz, yakın tarihimizde yaşanan insanlık dışı katliamlardan ders almalıyız. Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta ve Başbağlar’da katledilenleri rahmetle anıyor, bir daha bu tür olayların yaşanmamasını temenni ediyorum. Etkinliğimize katılanlara ve maddi manevi desteklerini esirgemeyen tüm canlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İlk olarak Yerel Sanatçılardan Gaye Çetinkaya, İbrahim Keskün, Duran Darçın, Emre Şahin sahne aldı.

Alipircivan Semah Gurubu Veli Çal’ın söylediği   deyişlerle Semah döndü.

İlerleyen saatlerde sahne alan Sanatçı Hüseyin Uğurlu, Esra Yalçın, Vedat Gündoğdu, Eren Özütemiz’in söylediği Şarkı ve Türkülerle vatandaşlar halay çekip gönüllerince eğlendiler.

Etkinliğe Vali Osman Varol, Ak Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, İl Jandarma Komutanı Ali Yıldız, İlçemiz Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, İlçe Jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, İlçemiz Belediye Başkanı Zehra Özyol, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sezgin Çelik, Ak Parti İlçe Başkanı Yakup Doluel, CHP İlçe Başkanı, İlçe Müftüsü Adem Ayrancı,  Hasan Topal, Alevi Dedesi Şafak Coşkun, Dernek ve Oda Başkanları, Sivil Toplum örgütü temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir