24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları

24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin açılışı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘e de Başöğretmenlik unvanının verilmesiyle birlikte, kutlanan öğretmenler gününün 38. Yılında Gümüşhacıköy’ de bir dizi kutlama programı gerçekleştirildi.


Saat 10.00 da Atatürk Anıtına çelenk İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin tarafından sunuldu.

Çelenk sunma programına Belediye Başkanı Zehra Özyol, Meslek Yüksek Okul Müdürü Yusuf Kemal Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, yöneticiler, öğretmenler katıldı.

Öğretmenler Günü kutlamaları saat 10.30 da Öğretmenevinde, Kızılay Kan Merkezi aracı önünde İlçe Protokolü ve öğretmenlerimizin eşliğinde kan vermeyle başladı. “1 Kan 3 Can” adıyla gerçekleştirilen etkinlikte çok sayıda öğretmenimizin kan bağışında bulundu.

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları öğretmenevinde düzenlenen tören programı ve ikram ile devam etti.

Programa Kaymakam M. Deniz Arabacı, Hanımefendi Esma Arabacı, Belediye Başkanı Zehra Özyol, Cumhuriyet Savcısı Emrah Yekli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gültekin, daire amirleri, emekli ve görev başındaki öğretmenler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin, göreve yeni başlayan öğretmenler adına matematik öğretmeni Derya Uzunçam, emekli öğretmenler adına Hasan Teslim’ in konuşmalarından sonra program devam etti. Programa video çekimi ile katılan Kaymakamımız Arabacı’ nın ilkokul öğretmeni Necla Meşedilci renk kattı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin konuşmasında; “
Aziz Atatürk diyor ki; “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.”
Öğretmen demek hayat demektir. Öğretmen şuur ve idrak kilidinin açılmasına önayak olan İlim ve irfan anahtarıdır. Beşikten mezara kadar ilim öğretmenin tavsiye edildiği derin ve geniş bir şuur muhitinin mirasçıları olarak biliyor ve savunuyoruz ki öğretmen sadece sınıfının sönmeyen kandili ve sadece öğrencilerinin azalmayan bir kaynağı değildir. Öğretmen demek; Gelecek ümidi, varlık kimlik ve birlik çeşmesidir. Yarınların kilidini açacak anahtar öğretmenlerin elindedir. Milli ve manevi ihtişamı yaratacak irade yine öğretmeni aittir.” Dedi.

göreve yeni başlayan öğretmenler adına matematik öğretmeni Derya Uzunçam ise Öğretmeninin toplumdaki yerinin ve öneminin belirtildiği, emekli öğretmenlerin saygı ile anıldığı, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş öğretmenlerimizin rahmet ve saygı ile anıldığı ve benim gibi mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde de mesleğin yüceliği bilincinin uyandırıldığı bu özel günümüz 24 Kasım öğretmenler günümüz kutlu olsun.

Meslekteki üçüncü yılımın bitip, dördüncü yılımın başladığı bu öğretmenler gününde  genç öğretmenler adına yapılacak konuşmanın bana verilmesinin mutluluğu ve heyecanı içindeyim.

Geride bıraktığım 3 yılın bana çok iyi öğrettiği bir şey var. Öğretmenlik meslek olmanın ötesinde bir yaşam tarzıdır. Hayatını okula, öğrenciye adamaktır. Mutluluğun öğrencinin başarısı, mutsuzluğun ise öğrencinin üzüntüsü olmasıdır. Model olmaktır; attığın her adımda ben öğretmenim diyerek topluma örnek davranışlar sergilemektir. Öğretmenlik aslında bir sanattır ve bu sanatın adı topluma yön verme sanatıdır.

Bu nedenle öğretmenler sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, çağın gerektirdiklerini barındırmalıdır. Bilgisayar ekranı karşısında devleşerek eğitim ve öğretimi en iyi şekilde yapmalı ve başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün kara tahta önünde başlattığı eğitimde yenileşme hareketini günümüz teknolojisi ile devam ettirmeli ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek yeni nesiller yetiştirmeliyiz.
         Bu vesileyle, vatanımızın kurtarıcısı ve modern eğitim sistemimizin kurucusu Başöğretmen Atatürk’ün manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü canı gönülden kutluyorum.

Öğretmenler Günü adına yapılan sosyal, kültürel ve sportif müsabakalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödüllerin verilmesi ve ikram yapılmasının ardından program sona erdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir