19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Gümüşhacıköy ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Pandemi tedbirleri çerçevesinde Cumhuriyet meydanında düzenlenen törende Kaymakam Yunus Emre Fırat ile Belediye Başkanı Zehra Özyol, Atatürk anıtına çelenk sundu, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirtir bir konuşma yapan

Jandarma Astsubay Çavuş Harun Beğen, Türkiye Cumhuriyeti’nin var oluşu, bağımsızlığı, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda, hayatlarını feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen kahramanların Gaziler Günü’nü kutlamanın bir kez daha, derin heyecanı içindeyiz.

Anadolu’da Türk varlığını sona erdirerek, kendi amaçları uğrunda topraklarımızı parçalamak isteyen işgalci İtilaf Devletleri’nin bu maksatla görevlendirdikleri Yunan Ordusu, 92 yıl önce Başkomutan Mustafa KEMAL’in komutasındaki kahraman Türk Ordusu tarafından Sakarya Meydan Muharebesi’nde hezimete uğratılmıştır. Çareyi savaş meydanından kaçmakta bulan düşman, bir sene sonra Dumlupınar’da tekrar aynı akibete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atılmıştır.

Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır.

Herkes tarafından çok iyi bilinmelidir, bu toprakların bir daha istila edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 19 Eylül 1921’de, bu zaferin anısına, Sakarya Meydan Muharebesi’nin muzaffer Başkomutanı Mustafa KEMAL’e, Türk Milleti adına,  “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanını tevcih etmiştir. 

19 Eylül; 

İstiklal Savaşı Gazilerimizin,

Kore Gazilerimizin,

Kıbrıs Gazilerimizin,

Asker, Polis Tüm Malul Gazilerimizin, Şeref Günü’dür.

19 Eylül, Türk kahramanlığının, Türk vatanseverlik ve cesaretinin En Büyük Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’le bütünleştiği ve taçlandığı bir gündür.

Kahraman Gaziler,     

Gaziler Gününüz Kutlu Olsun.

Sizler, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz.

Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız.

Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla Türk Milleti’ne her zaman güç ve ilham kaynağı oldunuz. Sizler için yapılan her şey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz.

Sizler, milletin, bayrağın ve bağımsızlığın ne denli paha biçilmez değerler olduğunu ve bu değerler uğrunda neleri göze alabileceğinizi gösterdiniz.

Asil milletimizin esareti kabul etmeden ve bağımsızlığından taviz vermeden yaşamasının temelinde, sizin bu kutsal vatana olan aşkınız, kahramanlığınız ve cesaretiniz yer almaktadır.

Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer, her zaman her yerde verilmelidir. Şehit ve gazi Türk toplumunun ortak değerleridir. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman her yerde hatırlanmalıdır. Şehit ve gaziye olan ilgisizlik, şanlı tarihimizle olan bağı koparır.

Şehit ve gaziye en büyük övgü, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından dile getirilmiştir. ATATÜRK,  şehit ve gazilere verilmesi gereken önemi şu sözleri ile ortaya koymaktadır: Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.

Ülkemiz bugün dünden olduğundan daha fazla, iç ve dış düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki, Türk halkı ve onun aziz ordusunun azim ve kararı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir dedi.

Cumhuriyet meydanındaki törenin ardından protokol üyeleri şehitlik ziyaretinde bulundu.

 İlçe Müftüsü Adem Ayrancı tarafından şehitlikte dua okundu.

Programa Kaymakam Yunus Emre Fırat, Ak Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Belediye Başkanı Zehra Özyol, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Sönmez, İlçe jandarma Komutanı Aziz Bektaş Kaymak, Emniyet Müdür Vekili Sezgin Çelik, İlçe Müftüsü Adem Ayrancı, Siyasi Parti Temsilcileri, Gaziler ve Kurum Müdürleri katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir