19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı

Gümüşhacıköy İlçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Program Gümüşhacıköy Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Şahbaz, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başladı.

Şahbaz Buraya yaptığı konuşmada, Ülkemizde muhtarlık müessesesi, 19 Ekim 1829 günü kuruldu. O günden bu yana muhtarlarımız yurdumuzun dört bir köşesinde hizmetlerine devam ediyor.

Yerel demokrasimizin en eski temsilcilerinden olan muhtarların kuruluş günü, 2015 yılında yayımlanan genelge ile 19 Ekim muhtarlar günü olarak kutlanmaya başlandı.

Seçilerek Göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiplik yapmaktadırlar. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Halkın oylarıyla seçilmiş muhtarların mahalle sakinlerinin kamu kurumlarıyla ilişkilerinde aracılığının yanında, tarafsız, çağdaş Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı bir yönetim anlayışı içinde görev yapmaktadırlar.

Vatandaşlarımızın kamu ve yerel yönetimlerce gerçekleştirilen hizmetlerle buluşması, insanlarımızın mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmeleri için kamu ve yerel yönetimler arasında önemli bir köprü vazifesi gören tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlar, halkımıza hizmet yolunda gösterdikleri gayrete teşekkür ederim.Şeklinde konuştu

Programa Belediye Başkan Vekili Selahattin Uğurlu, İlçe Müftüsü Adem Ayrancı, kurum müdürleri, mahalle ve k öy muhtarları katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir