15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Gümüşhacıköy 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde tek ses, tek yürek oldu.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Gece programında İlçemizde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Saat 20.30 da İlçemiz Müftülük binası önünde Kaymakamımız Mehmet Deniz Arabacı’ ya eşlik eden protokol üyelerimiz ve vatandaşlarımız ile birlikte kortej oluşturarak “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Gece programının yapılacağı, Cumhuriyet Meydanına kadar bayraklar ve marşlar eşliğinde yürüyüş yapılarak gece programı başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın coşkulu bir şekilde okunmasının ardından 15 Temmuz konulu şiirler yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın coşkulu bir şekilde okunmasının ardından İlçe Müftülüğü Yaz Kuran Kursu öğrencileri tarafından 15 Temmuz konulu şiirler okundu.

Müftü Ayrancı; Tarihi şan ve şeref dolu bu milletin önünü kesmek isteyenler şunu çok iyi bilmelidirler ki biz tarih yazmaya alışmışız. Bu huyumuzdan bu imanımızdan vazgeçmeye hiç ama hiç niyetimiz yoktur dedi.

            İlçe Müftümüz Adem Ayrancı 15 Temmuz programında yaptığı konuşmasında, bu millet nice karanlıklar gördü en son 15 Temmuz karanlığını gördü fakat hiçbirine yenilmedi. Yenilmeyecek inşallah ve dolayısıyla yenilmediği içinde gününü gördü güneşini gördü görmeye de devam edecek inşallah. Biz biliyoruz ki ya tarih olursunuz yada tarih yazarsınız. Biz elhamdülillah hazar kıyılarından yemen çöllerine Malazgirt’ten Afrika uçlarına varıncaya kadar hep tarih yazarak gelmiş en sonunda da 15 Temmuz tarihini yazmış bir milletiz elhamdülillah. Tarihi şan ve şeref dolu bu milletin önünü kesmek isteyenler şunu çok iyi bilmelidirler ki biz tarih yazmaya alışmışız. Bu huyumuzdan bu imanımızdan vazgeçmeye hiç ama hiç niyetimiz yoktur. Çünkü bizim analarımız git oğul git ya gazi ol ya şehit. Çünkü biz askerine Mehmetçik diyen tek milletiz. Biz askere giden oğlunun eline kına yakarak vatanına kurban olsun diye gönderen tek milletiz. Biz bu imanla bu milli ve dini değerlerimize bağlı kaldığımız için zaferler yazıyoruz. Biz milli ve dini değerlerimize bağlı kaldığımız sürece de zaferler yazmaya devam edeceğiz inşallah. Biz bir taraftan tarih yazmaya devam ederken de diğer taraftan da bu millete zulmedenleri unutmayacağız ve unutturmayacağız inşallah. Biz öyle bir inancın bir milletiyiz ki ölsek te kar kalsak ta kar. Çünkü ölürsek şehit oluruz. Şefkatli kucağını açmış bizi bekleyen Peygamberimiz var elhamdülillah dedi.

            Belediye Başkanı Zehra Özyol Milli ve manevi duygularını en üst düzeyde yaşayan milletimizin hainlere cevabını verdiğini ve güçlü Türkiye Cumhuriyetinin bayrağımız altında hep birlikte, beraberce ve kardeşçe yaşanacağını ifade etti.

            Kaymakam Arabacı; Mevla’m bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın, Mevla’m bu millete bir daha 15 Temmuz gibi bir akşam yaşatmasın” dedi.

Kaymakam Mehmet Deniz Arabacı 15 Temmuz akşamı düzenlenen programda yaptığı konuşmada; “Hepinizin bildiği üzere 3 yıl önce bugün ülkemizde dünya tarihinde ender görülen ihanetlerden birine şahit olduk. Bu topraklarda doğmuş büyümüş, bu memleketin suyunu içmiş, bu ülkenin vatandaşı olan asker görünümlü vatan hainleri tarafından aziz milletimize kurşunlar sıkılmış bombalar yağdırılmıştır. Peki ya ne için? Dış güçlerin desteğini alıp Türkiye’de yönetimi ele geçirmek için… Bu Necip milleti öz değerlerinden koparmak için, kendileri gibi diğerlerinin de aklını kiraya verebilmek için… Hem de bunu manevi değerlerimizi kullanıp yapıyorlardı.

            Ama unuttukları bir şey vardı o da yüce Türk milletinin tarihte hiçbir zaman manda ve himayeyi kabul etmediği, her zaman bağımsız bir devlete sahip olduğu ve İstiklal söz konusuysa kendi içindeki fikir ayrılıklarına bir kenara bırakıp BİR OLUP, İRİ OLUP, DİRİ OLUP düşmana karşı topyekûn bir mücadele haline girişecekleriydi.

             Kahraman vatandaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine ellerinde bayraklarla meydanlara koştular. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yurdun dört bir yanında direnişe geçtiler. Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı. Köprüler kapatıldı, tanklar tüfekler sokağa çıktı, yüzlerce şehit verdik binlerce yaralımız vardı ama yılmadık direndik ve darbe girişiminin başarısız olmasını hep birlikte sağladık. Boyunduruk altına girmeyi reddettiğimizi bir kez daha tüm dünya görmüş oldu. Türk milletinin farklı olduğunu özel olduğunu o akşam cümle alem gördü ve öğrendi…

            Değerli vatandaşlarım; o tarihlerde Ankara’da yaşayan Gümüşhacıköy’de doğmuş büyümüş birisi vardı. Gümüşhacıköy’ün evladı, adını hepiniz biliyorsunuz, Ümit Çoban… O akşam oracıkta aşağılık darbecilerin açtığı ateşte şehit edildi. Allah ondan ve diğer kahraman şehitlerimizden razı olsun, Allah bugüne kadar vatanı için can vermiş sivil olsun, asker olsun, tüm şehitlerimize, vefat etmiş tüm gazilerimize gani gani rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Yüce Allah hayatta olan gazilerimize de uzun sağlıklı ömürler ihsan eylesin.  Mevla’m bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın, Mevla’m bu millete bir daha 15 Temmuz gibi bir akşam yaşatmasın” dedi.

            15 Temmuz Şehidimiz Ümit ÇOBAN’ ın babasının röportajının video gösterilerinin arasında yer alması duygusal anlar yaşattı. “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” adına düzenlenmiş yarışmalarda dereceye giren öğrenciler tarafından 15 Temmuz konulu kompozisyon ve şiirlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişi izlendi. Program 00.13 de Merkez Köprülü Mehmetpaşa Camii Müezzini İbrahim Uysal’ın sala okumasıyla son buldu.

Programda İlçe Kaymakamlığı tarafından katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir